Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia imienia Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim

Rok szkolny 2013/2014

Szkolny Konkurs Przedmiotowy z Kształcenia Słuchu

Szkolny Konkurs Przedmiotowy z Kształcenia Słuchu

SŁUSZNY KONKURS

Jest wtorkowe popołudnie 15 kwietnia A.D. 2014 r.

… za chwilę odbędzie się Szkolny Konkurs Przedmiotowy z Kształcenia Słuchu. Uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim zebrali się punktualnie o godzinie 16 w niewielkiej auli.

SŁUSZNY KONKURS”, jak go zatytułowano, przeznaczony jest dla uczniów klas cyklu cztero- i sześcioletniego. Jak co roku w gronie tym znaleźli się również uczniowie klasy trzeciej cyklu sześcioletniego.

Konkursowicze zgodnie z umową ubrali się wyjątkowo elegancko. Były garnitury, krawaty, sportowe marynarki i piękne spódnice.

Wszystko potoczyło się planowo. Wylosowano uczestników grup oraz ustalono ich liderów. Hostessy – uczennice klasy trzeciej – czekały przy planszach, by zapisać pierwsze zdobyte punkty. Komisja zaś pilnie studiowała zadania, uśmiechając się do wszystkich życzliwie. Na widowni zasiedli pozostali uczniowie, którzy nie biorąc udziału w konkursowych zmaganiach, sprawdzali również swoje umiejętności i wiedzę.

W kategorii Melodia pierwszym zadaniem było dyktando melodyczno - rytmiczne.

Odtworzono fragment „Gawota” i F. J. Gosseca.

Drugie zadanie to korekta błędów w zapisie melodii, które pojawiły się na ekranie. Poprawnie zagrano je na fortepianie: „Usta milczą, dusza śpiewa” F. Lehara, szczególnie spodobała się dyrektorowi szkoły, który głośno śpiewając, pomagał uczniom zapamiętać linię melodyczną. To zadanie, jak się okazało, nie było łatwe.

Odgadywanie interwałów poszło świetnie. Z płyty CD odtworzono fragmenty utworów wokalnych i instrumentalnych, których początki stanowiły właśnie interwały. Muzyka klasyczna, popularna, różne barwy i style z pewnością zaspokoiły gusta naszej młodzieży.

Preludium A-dur op. 28 nr 7 F. Chopina w wykonaniu na żywo rozpoczęło drugą kategorię – Rytm. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapisać motyw rytmiczny utworu, a potem, mając wgląd w materiał nutowy, opisać jego budowę. Komisja, obliczając w międzyczasie punkty, szczerze cieszyła się z osiąganych przez poszczególne grupy wyników. W „kuluarach” po cichu mówiono o liderach. Nie przesądzano jednak nic – konkurs trwał.

W pewnym momencie uczniowie wylosowali kompozytorów, których fragmenty muzyczne musieli przeczytać głosem a vista. J. S. Bach, F. Chopin, W. A. Mozart i wreszcie W. Lutosławski pojawili się w melodiach czytanych z różnym skutkiem. Szczególne kłopoty mieli chłopcy przechodzący mutacje. Na szczęście w ich grupie znalazł się „muzyczny” trzecioklasista, który poprawnie zaśpiewał ćwiczenie i ocalił honor tego męskiego grona. W tej kategorii dodatkowo można było otrzymać punkty za informacje o wyżej wymienionych kompozytorach.

Fala westchnienia przeszła przez wszystkich uczestników kiedy usłyszeli treść kolejnego zadania. Musieli wysłuchać fragmentu Menueta D-dur G. F. Haendla i dokonać wyboru akordów towarzyszących jego pięknej melodii. Akordy widoczne były na ekranie, a możliwości były cztery.

Ostatni etap konkursowych zmagań to zadania mistrza E. J. Dalcroze′a, które zaprezentowała najmłodsza grupa uczestników konkursu – klasa trzecia. Były to: kanon gestów, w którym ukryto formę muzyczną (kanon) oraz tajemnicze kroki wraz z taktowaniem. Tylko pilni obserwatorzy mogli odczytać z nich rytm, dokonać jego precyzyjnego zapisu i zdobyć maksymalną ilość punktów.

Najmłodsi uczniowie ułożyli również bardzo ciekawą zagadkę: każda grupa otrzymała kopertę z fragmentem melodii w formie puzzli. Zadanie polegało na ułożeniu prezentowanych przez uczniów (na dzwonkach i fortepianie) fragmentów utworów („Menuet” J. Kriegera, „Menuet” J. S. Bacha, Poranek z suity :Peer Gynt” E. Griega, gama C-dur chromatyczna), a następnie odgadnięciu hasła, które brzmiało: SZKOLNY KONKURS Z KSZTAŁCENIA SŁUCHU. Uczestnicy konkursu bardzo sprawnie poradzili sobie z tym zadaniem.

Brawo, uczniowie trzeciej klasy!

Ostatnie zadanie sprawiło niektórym uczestnikom nie lada kłopot. Byli też jednak tacy, którzy z matematyczną precyzją rozwiązali ten muzyczny problem. Grupowanie wartości w taktach, a w tle muzyka grupy ABC grającej zagadkowy rytm, który źle zapisany straszył na ekranie, nie cieszyło się wielkim powodzeniem.

Komisja  w osobach:  p. Anna Stawska, p. Przemysław Raminiak, p. Marek Zalewski zakończyła obrady i pech... dwie spośród czterech grup uzyskały taką samą ilość punktów. Była dogrywka, a harmonicznie zagrana septyma wielka, którą jedna z grup odczytała jako tryton, zadecydowała o wygranej.

Zwycięzcy, a okazali się nimi „NIEBIESCY” w składzie: Piotr Krasnowski, Adam Matykiewicz, Makary Sierpiński, Kacper Sampolski, Jędrzej Gizmunt, Bartłomiej Suwary, Filip Kosznik wydali głośny okrzyk i z radością triumfowali.

Drugie miejsce zajęła grupa „CZERWONA”, w składzie: Patrycja Bębenek, Zofia Moscatiello, Adam Trocki, Aleksandra Rubaszewska, Alicja Kruszewska, Emilia Łukowiak, Michał Wdowikowski.

Na trzecim miejscu znalazła się grupa „BIAŁA”, w składzie: Karolina Iwan, Julia Kaczmarek, Zofia Stachrowska, Julita Kwiatkowska, Jagoda Wróblewska, Dawid Bębenek, Estera Dąbrowska, Rafał Intek

Czwarte miejsce przypadło grupie „ZIELONEJ”, w składzie: Iga Gizmunt, Kaja Gizmunt, Magdalena Babacz, Natalia Wasiak, Gabriel Romanów, Filip Szydłak, Julia Śmierciak.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką niespodziankę ufundowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej, natomiast wyróżnieni przez p. dyrektora uczniowie zostali nagrodzeni płytami CD.

Podziękowania jak również miła atmosfera na sali, w której dominował duch współzawodnictwa i życzliwej zabawy zachęciły tegorocznych konkursowiczów jak i ich młodszych kolegów do przygotowań i pomysłów na następny rok.

 

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za aktywny udział i przygotowanie do konkursu.

Zapraszamy za rok!!

 

Organizatorzy:

Jolanta Kępka

Joanna Stachrowska

 


II Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej

Otwarty Konkursu Ofert Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ze sfery kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w 2014 roku.

 

Z radością informujemy, iż projekt  Stowarzyszenia „Teatralna 8” pod nazwą

II Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej

- Gorzów Przystań 2014r.”

aplikowany do zadania „Niszowe inicjatywy kulturalne nawiązujące do marki „Gorzów. Przystań” zyskał akceptację komisji konkursowej w wyniku której Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przyznał nam dofinansowanie w kwocie 10120zł.

Projekt będzie realizowany we współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp. ul. Teatralna 8 oraz Jazz Clubem „Pod Filarami”.

 

„Komisja dysponowała kwotą 500.000,00 zł. Zaproponowała dofinansowane 37 ofert jako zadania publiczne w 2014 roku, na łączną kwotę 367.080,00 zł, w tym:

 a)   Niszowe inicjatywy kulturalne, nawiązujące do marki Gorzów. Przystań – 7 zadań;

b)    Edukacja kulturalna różnych grup wiekowych – 11 zadań;

c)    Wydarzenia w ramach Roku Dialogu Pokoleń – 11 zadań;

d)    Przedsięwzięcia wielokulturowe – 5 zadań;

e)    Działania ukazujące Gorzów jako „miasto dwóch historii” – 3 zadania.

 

W tym roku złożono 83 oferty. Komisja odrzuciła 46 ofert, w tym 22 z powodu niespełnienia wymogów formalnych oraz 24 oferty z powodów merytorycznych. Komisja analizowała cele proponowanych zadań, dostępność dla mieszkańców Gorzowa, zasadność kosztów projektów oraz konfrontowała je z ofertą kulturalną gorzowskich instytucji kultury.”

                                              

Źródło:

http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/180/248/Wyniki_konkursu_na_zadania_w_kulturze_2014r/

http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/system/obj/693_wyniki_konkursu_Kultura_2014.pdf

 

Autor projektu

Izabela Serpina

 


Recital Patryka Sztabińskiego

Kilka zdjęć z recitalu Patryka Sztabińskiego
 
 
 
 
Reszta zdjęć autorstwa p. Tomasza Franka do obejrzenia na stronie GIIK

 


Wyróżnienia Festiwalu "Gramy gamy"

 

OSOBY WYRÓŹNIONE NA FESTIWALU  „GRAMY GAMY”

 

Jagiełło Hanna

Kwiatkowska Julita

Łebkowska Joanna

Buchmiet Marta       

Krasnowski Piotr                          

Dąbrowska Estera   

Dawkrzyc Kamil               

Śmierciak Julia            

Iwan Karolina

Bębenek Patrycja                     

Kaczmarek Julia                         

 

Gratulujemy wyróżnionym i wszystkim uczestnikom festiwalu.

 


Poznański „Kopciuszek” oczami gorzowskich uczniów

 

Któż z nas nie zna historii biednej dziewczyny, której jedna noc na balu odmieniła życie. Kopciuszek zachwycał nasze babcie, mamy, zachwyca nas i zapewne zachwyci również nasze dzieci. Choreograf Grzegorz Kawalec oraz scenograf Anna Bobrowska-Ekiert  w połączeniu z muzyką Sergiusza Prokofiewa  stworzyli  krainę, w której spełniają się najpiękniejsze sny. 

 

 We wtorek 29 października br. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny spotkali się z baletem „na żywo”, tym razem w Teatrze Muzycznym na bajce słowno-baletowej pt. „Kopciuszek” .

 

 

 

tekst. J. Stachrowska

 


Recital Patryka Sztabińskiego

Recital Patryka Sztabińskiego

Wkrótce w Szkole Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim odbedzie się recital akordeonowy Patryka Sztabińskiego.

W programie recitalu znajdą sie między innymi takie utwory jak:

 

 • Domennico Scarlattti – Sonata f      K 519
 • Felix Mendelssohn - Bartholdy – Sen nocy letniej Op. 61 cz. Scherzo
 • Anatoly Kusyakov – “Images of the Passing Time” Cz. 1 Tornado, cz. 4 Waltz Caprice, cz. 12 Procession 

 

 • Wieczeslaw Siemionov – Kaprys Nr 1
 • Errki Jokinen – Alone
 • Jan Sebastian Bach – Suita angielska nr. 5 e-moll BWV 810 cz. “Preludium”
 • Anatoly Kusyakov – Sonata Nr 1

 

Patryk Sztabiński grę na akordeonie rozpoczął w wieku 9 lat w klasie akordeonu mgr Antoniego Ułanowicza w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, gdzie rozwijał swoje zdolności artystyczne. Pierwszą klasę szkoły średniej rozpoczął również w Suwałkach u mgr Zbigniewa R. Grzanki kończąc ją z wyróżnieniem. Klasę drugą kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Białymstoku, gdzie prowadzony był przez mgr Jerzego Kozłowskiego. Będąc w klasie czwartej postanowił podjąć naukę na uczelni wyższej. Aktualnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prorektora uczelni prof. Klaudiusza Barana.  

Patryk Sztabiński zalicza się do grona najwybitniejszych muzyków młodej generacji. Prowadzi bogate życie koncertowe oraz konkursowe. W swojej młodej karierze artystycznej otrzymał ponad trzydzieści nagród muzycznych. Występował w programach radiowych i telewizyjnych m.in. w telewizji NDTV w Nowym Jorku, w Programie Drugim Polskiego Radia, w Programie Trzecim Polskiego Radia. Grał w takich salach koncertowych jak: Carnegie Hall (New York, USA), Filharmonia Narodowa, Performance Hall in the Covington Center (Virginia, USA), Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej, Zamek Królewski w Wilnie (Litwa). 

Do największych osiągnięć Patryka należy zaliczyć nagrodę „Outstanding Musician” oraz dwie nagrody pozaregulaminowe „Pietro Floridia – Ausilia Pluchino Award” i „Siemionov Special Mention” w konkursie IBLA Grand Prize „WORLD MUSIC COMPETITION” (Ragusa Ibla - Sycylia, 2012). 

New York Ibla Foundation zaprosiła zwycięzcę konkursu do udziału w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych m.in. występ w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall, Weil Recital Hall w Nowym Jorku (New York Debut at Carnegie Hall, 2013). 

W roku 2012 został laureatem XXX Jubileuszowego Festiwalu „TYDZIEŃ TALENTÓW – GWIAZDY PROMUJĄ” w rezydencji Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. 

W roku 2011 wystąpił na festiwalu „Warszawska Jesień” wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą holenderskiego dyrygenta Lukasa Visa. Prawykonał utwór Andrzeja Krzanowskiego - I Symfonia. Prawykonanie ma wymiar szczególny, iż dzieło powstało przed 36 laty, do tego czasu pozostając całkowicie nieznane. Utwór został nagrodzony statuetką „Złotego Orfeusza”, przyznawaną przez krytyków muzycznych. 

Był również członkiem tria akordeonowego, które osiągnęło bardzo wysoki poziom artystyczny. W październiku 2008 roku zespół uczestniczył w prestiżowym 33. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) odnosząc spektakularny sukces w kategorii kameralnej – zdobywając I miejsce. Nie bez znaczenia jest uwieńczenie prac tria akordeonowego w międzynarodowym projekcie archiwizacji kompozycji Dynastii Ogińskich. Pomysłodawcą i kreatorem projektu jest hrabia Ivo Załuski – potomek rodziny Ogińskich, który zaprosił do realizacji przedsięwzięcia Litwę, Białoruś i Polskę. We wrześniu 2010 roku projekt został pomyślnie zakończony wydaniem płyty CD w Londynie (Wielka Brytania). 

 

Oprócz kariery solistycznej współpracuje z wybitnymi muzykami. Projekty zawierają muzykę baroku, jazzu oraz współczesną muzykę XXI wieku. W 2012 roku współpracował z Teatrem Polskim oraz Teatrem Ateneum w Warszawie m.in. z Piotrem Fronczewskim, Andrzejem Poniedzielskim, Arturem Barcisiem, Krzysztofem Tyńcem, Jerzym Kamasem, Marzeną Trybałą, Tomaszem Kozłowiczem. Czynnie zaangażował się w projekt Sceny Elffów w Galerii Freta w Warszawie mający na celu rozwój wrażliwości artystycznej u dzieci. 

Patryk Sztabiński został uhonorowany przez prezydenta Suwałk za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki otrzymując Nagrodę Miasta Suwałki (2009). Był dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego (2010, 2011). W roku 2013 odebrał od pani prezydent Warszawy Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Wyróżniony w dziesiątce najlepszych za największe osiągnięcia artystyczne spośród 588 stypendystów z ponad 260 szkół. W lutym 2013 roku otrzymał prestiżowe stypendium "Societe Generale" na nagranie płyty CD.

 

W sierpniu 2013 roku nagrodzony

stypendium Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. 

 


KONKURS MELOMAN ROKU

KONKURS MELOMAN ROKU

 

Stowarzyszenie Przyjaciół
Szkoły Muzycznej I stopnia
w Gorzowie Wlkp.
„Teatralna 8”

ogłasza konkurs

 dla uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorzowie

pod nazwą:

 

 „MELOMAN ROKU”

 

Melomanem roku zostanie osoba i klasa, która uczestniczyła w roku szkolnym 2013/2014 w największej ilości wydarzeń muzycznych na terenie całego kraju.

Wydarzenia muzyczne objęte niniejszym konkursem:

 • koncerty w filharmoniach, ośrodkach kultury, klubach, kościołach, szkołach, bibliotekach oraz innych salach koncertowych
 • przedstawienia operowe,  operetkowe, musicale
 • koncerty w ramach konkursów, przeglądów i przesłuchań
 • festiwale i warsztaty muzyczne

Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach:

I kategoria – osoba indywidualna 

II kategoria  – klasa

 

Aby wziąć udział w konkursie należy w okresie od września 2013r do czerwca 2014r zebrać potwierdzenia udziału w charakterze słuchacza w imprezach muzycznych i przedstawić komisji konkursowej w nieprzekraczalnym terminie do 21 czerwca 2014r.

 

Zgłoszenia wraz z załącznikami prosimy składać u swoich nauczycieli wychowawców

 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 27 czerwca 2014r.

 

Na uroczystość ogłoszenia wyników i rozdania nagród zaprosimy wszystkich uczestników indywidualnie.