Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia imienia Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim

JURY III Międzyregionalnego Konkursu Wiolonczelowego

Utworzono dnia 28.04.2021

Sylwetki JURY

III Międzyregionalnego Konkursu Wiolonczelowego

Przewodniczący Jury
Tomasz Szczęsny - Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie profesora Stanisława Firleja. Od 2006 roku koncertmistrz grupy wiolonczel w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W 2014 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, a w 2018 roku doktora habilitowanego.Koncertował w USA, Malezji, Kambodży, Loasie, Indonezji, Singapurze, Filipinach, Wietnamie, Niemczech, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Danii, Norwegii, Korei Południowej, we Włoszech, Francji, na Słowacji i na Węgrzech. Koncertował z następującymi dyrygentami: Tomaszem Bugajem, Markiem Pijarowskim, Czesławem Grabowskim, Jackiem Kraszewskim, Warcisławem Kuncem, Bohdanem Boguszewskim, Eugeniuszem Kusem, Ivanem Repušićem, Piotrem Borkowskim i Zygmuntem Rychertem. Jako solista i kameralista współpracował m.in. z Romanem Jabłońskim, Kevinem Kennerem, Bartłomiejem Niziołem, Patrycją Piekutowską, Anną Marią Staśkiewicz i Agatą Szymczewską. W roku 2010 wystąpił w słynnej nowojorskiej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku. W roku 2011 zrealizował partię wiolonczeli na płycie Katarzyny Nosowskiej 8. Regularnie nagrywa muzykę do przedstawień teatralnych i projektów filmowych Jest autorem transkrypcji pieśni Karola Szymanowskiego, które wraz z pozostałymi opracowaniami muzyki Szymanowskiego na wiolonczele i fortepian (Sławomir Wilk) zostały wydane na płycie Karol Szymanowski. Works for cello and piano. Od 2010 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii sztuki w Szczecinie. Regularnie koncertuje jako solista i kameralista, zasiada w jury konkursów wiolonczelowychi prowadzi kursy mistrzowskie. Gra na wiolonczelach Wojciecha Topy (Zakopane 2008) oraz na współczesnym rumuńskim instrumencie niewiadomego pochodzenia.
 
Członkowie Jury
Aleksandra Awtuszewska - wiolonczelistka: absolwentka ,,Poznańskiej Szkoły Talentów"- OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, oraz Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Stanisława Pokorskiego; stypendystka „Academia Musicale Chigiana” w Sienie (Włochy). Uczestniczka Kursów Mistrzowskich z wybitnymi wiolonczelistami, takimi jak : Victoria Yagling, Roman Jabłoński, Alain Meunier, Borys Piergamienszczikow. W latach 2007 - 2018 związana z orkiestrą Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. Od roku 2018 koncentruje się na grze w małych zespołach i projektach solowych. Poszerza swój warsztat pracy, grając również na wiolonczeli elektrycznej, stosuje looper i multiefekt gitarowy do eksperymentowania z dźwiękiem.  Bierze udział w najróżniejszych projektach z pogranicza muzyki poważnej, nagrywa ścieżki dźwiękowe do muzyki popularnej, teatralnej, rockowej. Występuje w zespole muzycznym towarzyszącym trzem tenorom „Tre Voci” - łączących muzykę pop z operą. Od 2019 roku bierze udział w projekcie „Kolęda jest Kobietą” u boku basistki Joanny Dudkowskiej ,wokalistki Katarzyny Pakosińskiej i perkusistki Małgorzaty Koperskiej, z którym  wykonują kolędy w nowych, odważnych aranżacjach. Razem z Aleksandrą Lesner - skrzypaczką i Aleksandrą Mazurek - pianistką, współtworzy „Alexander Trio”, wykonujące muzykę klasyczną. Ważną działalnością a zarazem pasją jest pedagogika. Działalność tą rozpoczęła w 2010 roku w Szkole Muzycznej I stopnia w Jarocinie i kontynuowała w OSM I st. im.H.Wieniawskiego w Poznaniu. Obecnie z sukcesami kształci młodych adeptów sztuki gry wiolonczelowej w ZSM w Poznaniu, gdzie uczy dzieci i młodzież od 6 do 22 roku życia.
 
Arkadiusz Szydło - absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1992-1995 brał udział w orkiestrowych kursach mistrzowskich dla młodzieży "Internationalen Orchesterwochen Erl / Tirol", Austria. Swoje dalsze umiejętności kształcił w Zurichu (1999, 2001) podczas Mistrzowskich Kursów Instrumentalnych Internationale Meisterkurse für Musik Zürich, prowadzonych przez Eberharda Finke. W 1998 brał udział w Chautauqua Institution Music Festival w USA, gdzie kształcił się pod okiem Arie Lipskyego oraz Zuilly Baileya. W tym samym roku został stypendystą Miasta Zielona Góra w dziedzinie muzyki. Od 1998 r. jest muzykiem i koncertmistrzem grupy wiolonczel w Filharmonii Zielonogórskiej, z którą koncertuje w kraju i za granicą. W 1998 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze i Żaganiu. Od 2008 roku jest członkem Lubuskiego Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej, występującego na scenach w Polsce i za granicą. Jest także wiolonczelistą trio fortepianowego Camerata Trio.
 
Piotr Więcław – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego i dr hab. Tadeusza Samerka (dyplom z wyróżnieniem). Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (III miejsce na Makroregionalnym Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Augustowie, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym we Wrocławiu, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku, finalista Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi). Od 2009 do 2010 roku piastował stanowisko drugiego koncertmistrza wiolonczel w orkiestrze  Orchestra Giovanile Italiana we Florencji pod batutą Nicoli Paszkowskiego. Swoje umiejętności gry na wiolonczeli doskonalił na licznych warsztatach i lekcjach mistrzowskich m. in. u Michaela Flaksmana, Enrico Bronziego, Mario Brunello, Catalina Ilea, Stefana Popova, Pawła Głombika, Andrzeja Bauera, Tomasza Strahla, Luca’i Franzetti. Od maja 2011 roku jest koncertmistrzem wiolonczel w orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej. W lutym 2013 roku wystąpił w roli solisty, wykonując koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna, a w listopadzie 2014 roku ponownie pojawił się jako solista w utworze „Litania do Pięciu Braci Międzyrzeckich” na sopran, wiolonczelę, chór mieszany i orkiestrę Pawła Łukaszewskiego. Oba koncerty odbyły się z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą maestry Moniki Wolińskiej. Od 2013 roku jest członkiem kwartetu smyczkowego im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami w kraju i za granicą, m. in. Baltic Neopolis Orchestra, Berliner Symphoniker pod batutą Liora Shambadala, wielokrotnie jako koncertmistrz wiolonczel na Festival of the Aegean w Grecji pod batutą Petera Tiborisa i Giovanniego Pacora. Od 2016 roku prowadzi także klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31